Milyen legyen az önéletrajzod, ha külföldi cégnél szeretnél elhelyezkedni?

Az önéletrajz egy olyan dokumentum, amely bemutatja a karriered és a szakmai fejlődésed főbb mérföldköveit, viszont nagyon nehéz egy száraz, sablonos dokumentum által kitűnni a tömegből a munkáltatók szemében, különösen ha külföldi cégnél szeretnél elhelyezkedni.


Napjainkban számos lehetőség nyílik külföldi munkavállalásra, hiszen magas a kereslet a szakemberek iránt akár a technológiai, vagy akár az egészségügyi ágazatokban. Emiatt egyre kedvezőbb munkavállalási feltételeket kínálnak különösen az EU országai és így egyre több álláskereső dönt úgy, hogy külföldön szeretne elhelyezkedni. Ha Te is ezen gondolkodsz, a Svájc munka oldalon rengeteg álláslehetőség közül válogathatsz.


A munkakeresés folyamatában, különösen ha egy külföldi cégnél szeretnél elhelyezkedni, az önéletrajz kifejezetten fontos szerepet játszik, mivel az egyik legelsődlegesebb dokumentum, amely által a munkáltatókra első benyomást tehetsz és ami alapján azonnal egy bizonyos képet alkotnak rólad anélkül, hogy találkoztatok volna. Külföldi munkavállalásnál a legtöbb esetben személyes interjúra nincs is lehetőség, ezért kell rendkívül nagy hangsúlyt fektetni arra, hogy professzionálisan és áttekinthetően legyen megírva az önéletrajzod.


Az önéletrajz célja, hogy összefoglalja a szakmai tapasztalataidat, képességeidet és végzettségeidet, és bemutassa, hogy miért vagy alkalmas az adott pozícióra. De érdeklődést kell ébresszen a munkáltatóban, hogy meghívást kapj az állásinterjúra. Ha az önéletrajzod megfelelően kiemeli a releváns tapasztalataidat és képességeidet, valószínűbb, hogy meghívást kapsz az interjúra, és lehetőséged lesz további részleteket megosztani magadról.


De nem minden a tartalom! Különösen ha külföldi cégnél szeretnél elhelyezkedni, az önéletrajzodnak olyannak kell lennie, amely megfelel a nemzetközi munkaerőpiac elvárásainak. Ehhez néhány fontos szempontot olvashatsz az alábbiakban:

  • Formátum és elrendezés

Az önéletrajzok külalakja szempontjából nagyjából egységes elvárások vannak a világ bármely részén: legyen egyszerű, áttekinthető és könnyen olvasható formátumban, hogy a munkáltatók könnyen megtalálhassák az információkat. Erre legalkalmasabb például az időrendi vagy a funkcionális struktúra. Az egységes betűtípus és formázás az egész dokumentumon belül professzionális megjelenést biztosít az önéletrajzodnak. Színhasználat tekintetében pedig igazíthatod azt akár az adott céghez, ha utánanézel, hogyan jelennek meg a különböző platformokon. Mindezen felül pedig nagyon fontos, hogy magának a tartalomnak a stílusa is szigorúan formális legyen. Kerüld a felesleges részleteket és hangzatos kifejezéseket. A konkrét, releváns információk fontosabbak.

  • Személyes információk

Add meg néhány adatodat, például elérhetőségeket és lakcímet, valamint esetleges külföldi tartózkodási vagy munkavállalási engedélyeket. Bár az önéletrajz főként a szakmai tapasztalatokat és képességeket tartalmazza, néhány személyes információ, például egy rövid személyes összefoglaló vagy a hobbik bemutatása segíthet abban, hogy a munkáltatók jobban megismerjenek téged, mint személyt. Tehát bátran készíts egy személyes összefoglalót, amely bemutatja a személyiséged, kiemelhető pozitív tulajdonságaidat vagy akár a szakmai céljaidat, és sorolj fel néhány hobbit, különösen ha van közöttük valami egyedi is, ami megragadhatja a munkáltató figyelmét és akár érdekelheti a későbbi beszélgetések során.

  • Képzettség és tanulmányok

Sorold fel az összes oktatási és képzési tapasztalatod, beleértve az egyetemi diplomákat, tanúsítványokat és egyéb szakmai tanulmányokat, amelyek relevánsak lehetnek a munkakörhöz és amelyek segítettek a szakmai fejlődésedben és szaktudásod bővítésében. Ha van lehetőség, mutasd be a külföldi egyetemi tanulmányaidat vagy tanulmányi tapasztalataidat, például Erasmus programokat, amelyek megerősítik a nemzetközi hátteredet és szakmai elkötelezettségedet.

  • Szakmai tapasztalat

Sorold fel a korábbi munkahelyeidet, amelyek relevánsak lehetnek az adott pozícióhoz és az adott ország munkaerőpiacához. Csak a releváns munkakörök felsorolása segíthet abban, hogy a munkáltató azt láthassa, hogy célirányosan alakult a pályafutásod és a jelenlegi szakmai státuszod. Adj meg részleteket arról, hogy mik voltak a felelősségi területeid és elért eredményeid az adott munkakörben. Emeld ki olyan projektjeidet vagy szakmai tapasztalataidat, amelyek relevánsak lehetnek a munkáltató számára, és amelyek megkülönböztetnek más jelentkezőktől. Csatolj esetleg portfóliót, amelyben bemutatod néhány előző projekted.

  • Nyelvi készségek és nemzetközi tapasztalat

Emeld ki a nyelvtudásodat és a nyelvi készségeidet, különösen azokat a nyelveket, amelyek relevánsak a kívánt munkakör szempontjából és az adott országban. Ennek alátámasztására adj meg információkat a nyelvvizsgáidról vagy egyéb nyelvtanulási tapasztalataidról. Ha már rendelkezel nemzetközi tapasztalattal vagy tanulmányokkal, említsd meg azokat az önéletrajzodban, ha pedig most vennél irányt a külföldi munkaerőpiacra, az Ausztria állás oldalon böngészve rengeteg érdekes állásajánlattal találkozhatsz külföldi karriered beindításához.

  • Kulturális érzékenység

Külföldi pozíciókra való jelentkezésnél előnyös lehet hangsúlyozni a globális szemléletedet és kulturális érzékenységedet az önéletrajzodban, ami megmutatja, hogy nyitott vagy más kultúrákra és képes vagy hatékonyan együttműködni nemzetközi csapatokkal. Ezért említsd meg azokat a tapasztalataidat vagy tevékenységeidet, amelyek bizonyítják, hogy sikeresen dolgoztál multinacionális környezetben vagy multikulturális csapatban.

  • Referenciák:

Esetleg, ha rendelkezel referenciákkal, akik megerősíthetik a szakmai tapasztalataidat és képességeidet, akik jól ismernek és akikkel korábban együtt dolgoztál, esetleg korábbi felettesed, akivel jó kapcsolatot ápolsz, add meg azokat.